Kjente merker får kritikk i ny solkremtest

Nytt år, ny solkremtest! Denne gang fra Forbrukerrådet, og med dårlig score til produkter som Vichy Capital Soleil Crème Onctueuse Protectrice, Nivea Sun UV Face Sensitive, Biotherm Waterlover Face Sunscreen og Rituals Invisible Sun Protection Face Cream.

Alle disse kjente solkremene ble vurdert å ha lavere faktor enn det som var oppgitt på pakken, og fikk derfor rødt surt fjes i testen.

Forbrukerrådet mener det er alvorlig at produktene ikke holder lovet solbeskyttelse, og varsler Mattilsynet om funnene.

– Man skal kunne stole på at en solkrem faktisk gir den beskyttelsen som er lovet på pakken. Derfor forventer vi et omsetningsforbud for disse produktene inntil feilen er rettet, uttaler direktør i Forbrukerrådet, Inger Lise Blyverket.

Produkter fra Riemann P20, Änglamark, Derma, Avivir, Rudolph Care og Avène fikk derimot god score i testen.

Som i fjor, byr også årets norske solkremtest på kontroverser.

Daglig leder i Kosmetikkleverandørenes forening, Lin Grieg Teigland, kommenterer at kosmetikkindustrien støtter arbeidet med å gi forbrukerne god informasjon om solbeskyttelse.

Hun ønsker likevel å komme med noen viktige presiseringer om hvordan solkremer testes og vurderes:

1. Korrekt gjennomføring av SPF-tester er avgjørende

Solbeskyttelsesfaktor (SPF) fastsettes gjennom internasjonale, anerkjente testmetoder. ISO 24444:2019 er en in vivo-metode som har vært bransjens gullstandard for SPF-testing. De SPF-verdier som er fastsatt med denne metoden, er fortsatt gyldige og i tråd med regulatoriske krav. Metoden gir et godt og faglig fundert grunnlag for vurdering av solbeskyttelse. Som med alle biologiske tester kan det forekomme noe variasjon i resultatene, da faktorer som hudtype, påføringsmengde, UV-kilde og vurderingsmetode kan påvirke utfallet. Dette understreker viktigheten av at testene utføres av anerkjente laboratorier med høy faglig kompetanse og kvalitetssikrede prosedyrer.

På grunn av iboende variasjon i SPF-testing kan gjentesting av produkter, særlig med andre metoder, føre til forskjellige resultater. Når en ekstern test, som den Forbrukerrådet har publisert, viser en markant lavere SPF, anbefaler bransjen at der foretas en ny test med den opprinnelige metoden i et uavhengig laboratorium. Produsentens egne dokumenterte data skal også tas i betraktning, før det tas endelige konklusjoner.

– Vi ønsker også å påpeke at Forbrukerrådets solkremtester er gjennomført over flere år. De tidligste testene ble gjort før HDRS-metoden, som her ble brukt som hovedtest, ble anerkjent som ISO-standard. Vi appellerer til Forbrukerrådet og deres testorganisasjon ICRT om å følge bransjens beste praksis for testing: å arbeide med erfarne laboratorier, sikre full sporbarhet og åpenhet ved avvik, uttaler Lin Grieg Teigland.
 
2. Solkrem utvikles gjennom grundige og langvarige prosesser

Utviklingen av solkrem skjer over mange måneder, der formuleringen justeres og kvalitetssikres i flere trinn for å sikre at ønsket solbeskyttelse faktisk oppnås. Dette innebærer omfattende testing – ikke bare én gang, men gjentatte ganger – både under utvikling og som en del av den endelige dokumentasjonen. Produktene testes i henhold til anerkjente metoder og vurderes helhetlig før de lanseres på markedet.

3. Helhetsvurdering av UV-beskyttelse er avgjørende

SPF-testen alene gir ikke et fullstendig bilde av et produkts beskyttelsesevne. En faglig vurdering bør også inkludere hvilke UV-filtre som er brukt, i hvilke konsentrasjoner, og hvordan produktet er formulert og brukt. Disse faktorene vurderes grundig i produktutvikling og sikkerhetsvurdering i henhold til EUs kosmetikkforordning (EF) nr. 1223/2009 før et produkt kommer på markedet.

4. Innholdslisten sier ikke om et produkt er trygt

Det er ikke mulig å vurdere om et produkt er trygt kun ved å lese innholdsfortegnelsen. Sikkerheten vurderes ut fra konsentrasjonen av ingrediensene, hvordan stoffene virker sammen, hudens barrierefunksjon, hvor mye som eventuelt absorberes gjennom huden, og hvordan produktet faktisk brukes. Alle solkremer som selges i Norge og EU må gjennom en grundig sikkerhetsvurdering utført av kvalifiserte eksperter før de kan markedsføres.
 
– Vi ønsker å bidra til åpenhet og trygghet for forbrukerne, men det er viktig at vurderinger av solkremer bygger på vitenskapelige metoder og helhetlige vurderinger, oppsummerer Lin Grieg Teigland.

Hun startet 1. april i ny jobb som daglig leder for Kosmetikkleverandørenes forening (KLF), Frisørleverandørenes forening (FL) og Vaskemiddelleverandørenes forening (VLF). 

Artikkelen er oppdatert etter nye presiseringer fra KLF 26. juni 2025.

Lin Grieg Teigland er ny daglig leder i KLF, med bakgrunn fra Orkla og Dermanor.